آموزش آپدیت درایور ویندوز


با اینکه معمولا مدتی طول می کشد که تولید کنندگان سخت افزار، آپدیت ها را در Windows Update قرار دهند ولی همچنان این روش به عنوان بهترین شیوه دریافت آخرین آپدیت ها توصیه می شود. زیرا آپدیت هایی که در این بخش از ویندوز قرار می گیرند از همه لحاظ تست شده و قابل اطمینان هستند. برای استفاده زا Windows Update در ویندوز ۱۰ از طریق زیر عمل کنید.

۱- از طریق منوی استارت، Settings را باز کنید.

۲- در پنجره باز شده ابتدا Update & Security و سپس Windows Update را انتخاب کنید.

۳- روی دکمه Check for updates کلیک کنید.

%آموزش آپدیت درایور ویندوز

پس از انجام این مراحل، همه سخت افزارهای موجود روی لپ تاپ یا کامپیوتر جهت پیدا کردن آخرین آپدیت های آن ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت. سپس در صورت پیدا شدن این آپدیت ها، قادر به انتخاب و دانلود آن ها خواهید بود.

آپدیت درایور های لپ تاپ با Device Manager

۱- برای آموزش آپدیت درایور های کامپیوتر و لپ تاپ در منوی استارت عبارت Device Manager را تایپ کنید. سپس از لیست نتایج به دست آمده روی آن کلیک کنید تا باز شود.

۲- روی گروهی از سخت افزارهای مورد نظرتان که به دنبال آپدیت کردن آن هستید دابل کلیک کنید.

۳- روی نام سخت افزار مد نظر کلیک راست کرده و گزینه Update Driver (در ویندوز ۸ و ۱۰) را انتخاب کنید. البته در اینجا اگر از ویندوز ۷ یا ویستا استفاده می کنید ابتدا باید Properties را انتخاب کرده و سپس از سربرگ Driver، دکمه Update Drive را کلیک کنید.

%آموزش آپدیت درایور ویندوز.

۵- در مرحله بعدی روی لینک Search automatically for updated driver software کلیک نمایید.

%آموزش آپدیت درایور ویندوز

۶- بدین ترتیب جدیدترین آپدیت ها برای سخت افزار مد نظر شما در صورت موجود بودن، دانلود شده و آپدیت درایور یو اس بی ، کارت گرافیک و.. شما آغاز و نصب می گردد.

آپدیت آنلاین درایور های لپ تاپ

اگر به هر دلیلی از طریق دو روش قبلی نتوانستید به آخرین آپدیت ها دست پیدا کنید، می توانید این کار را از طریق وبسایت تولید کننده سخت افزار مورد نظرتان پیگیری نمایید. در صورت استفاده از این روش حتما از دستورالعمل های آن وبسایت برای نصب درایور استفاده کنید. معمولا فایل دانلود شده از وبسایت دارای پسوند اجرایی exe یا پسوند فایل فشرده zip یا rar است. اگر از نوع اول بود روی آن دابل کلیک نمایید و ارگ از نوع فایل های فشرده بود آن را Extract کنید. سپس مراحل زیر را دنبال نمایید.

۱- به همان شیوه ای که در روش قبلی گفته شد پنجره Device Manager را باز کنید.

۲- دوباره روی گروه سخت افزاری مد نظر خود رد لیست موجود دابل کلیک کنید.

۳- این بار پس از کلیک راست، گزینه Update Driver را انتخاب کنید.

%آموزش آپدیت درایور ویندوز

۴- روی Browse my computer for driver software کلیک کنید.

%آموزش آپدیت درایور ویندوز

۵- در اینجا دکمه Browse را انتخاب نمایید.

۶- حالا باید پوشه ای را که شامل فایل دانلود شده است پیدا کرده و انتخاب نمایید. سپس روی OK کلیک کنید.

۷- گزینه Include subfolders را فعال کنید تا درایور مورد نظر به درستی نصب شود.

%آموزش آپدیت درایور ویندوز

۸- در نهایت روی دکمه Next کلیک کنید.

با انجام این مراحل، آپدیت درایور لپ تاپ لنوو ، HP ، Dell و.. آغاز و درایور جدید در کامپیوتر شما نصب خواهد شد.

آپدیت درایور کارت گرافیک Nvidia ، Intel و..

یکی از قطعات سخت افزاری که مرتبا آپئیت ها و به روز رسانی های جدیدی برای آن منتشر می شود کارت گرافیک است. این امر به دلیل پشتیبانی بهتر و با کیفیت تر از انبوه نرم افزارها و بازی هایی است که برای اجرای بهتر نیاز به کارت گرافیک خوب دارند. معمولا امکان آپدیت کارت های گرافیک توسط نرم افزارهایی که از طرف شرکت های AMD، Nvidia و Intel در دسترس کاربران قرار گرفته است وجود دارد. این شرکت ها معروف ترین سازنده های کارت گرافیک هستند. پس از دانلود نرم افزار آپدیت درایور مخصوص هر کدام از این کارت های گرافیک می توانید به راحتی به نصب آخرین آپدیت های موجود بپردازید.

%آموزش آپدیت درایور ویندوز

اما اگر نمی خواهید برای آپدیت درایور کارت گرافیک مجبور به دانلود هیچ نرم افزاری شوید می توانید به صورت مستقیم به دانلود این درایور ها از طریق خود سایت تولید کننده بپردازید. برای داینکه کار شما در انتخاب مدل دقیق کارت گرافیک نصب شده در کامپیوترتان راحت شود نیز نرم افزارهایی کمکی درون هر کدام از این سایت ها قرار داده شده است که پس از اسکن چند ثانیه ای سیتم شما می تواند به طور خودکار مدل کارت گرافپک آن را تشخیص دهد تا به دانلود دقیق تر درایور مورد نظر خود بپردازید. برای استفاده از این نرم افزارها که معمولا حجم بسیار کمی هم دارند باید آن ها را دانلود کرده و سپس در سیستم خود اجرا نمایید.

بررسی مشکلات هنگام نصب درایورها

مثل هر فرایند نرم افزاری دیگری همواره امکان روبرو شدن با انواع خطاها و مشکلات در هنگام نصب درایورهای جدید وجود دارد. در ادامه به برخی از این خطاها و روش رفع آن اشاره می کنیم:

  • Windows cannot verify that the driver is compatible: این خطا به این معنی است که ممکن است نسخه ای که در حال نصب آن هستید دقیقا مطابق با مدل قطعه سخت افزاری مورد نظر نباشد. اگر از این تطابق اطمینان دارید روی دکمه Yes کلیک کنید. در غیر این صورت روی No کلیک کرده و درایور دیگری را جایگزین نمایید.
  • Windows can’t verify the publisher of this driver software: این مشکل معمولا مواقعی پیش می آید که درایور از منبع نا مشخصی دانلود شده باشد. اگر از امن بودن منبع دانلود درایور اطمینان دارید روی دکمه Yes کلیک نمایید.
  • This driver hasn’t been signed: علت بروز این خطا دقیقا مانند خطای قبلی است.
  • Windows requires a digitally signed driver: در ویندوزهای ۶۴ بیتی این دو پیغام خطای آخر را هرگز نخواهید دید. چون اساسا ویندوز اجازه نصب درایورهایی که مشکل امضای دیجیتالی دارند را نمی دهد. اگر با چنین پیغامی مواجه شدید روند آپدیت درایورها را قطع کرده و از منبعع مععتبرتری اقدام به دانلود آن ها کنید.

بررسی نصب صحیح درایورها

اگر پس از نصب هر درایور می خواهید از اینکه به درستی این کار را انجام داده اید یا خیر، اطمینان حاصل کنید از مراحل زیر استفاده نمایید:

۱- دوباره Device Manager را باز کنید.

۲- این بار پس از کلیک راست روی نام و مدل سخت افزار مورد نظر گزینه Properties را انتخاب کنید.

%آموزش آپدیت درایور ویندوز

۳- به سربرگ Driver بروید. در اینجا می توانید دو بخش Driver Date و Driver Version را بررسی کنید.

%آموزش آپدیت درایور ویندوز

اگر این اطلاعات با چیزی که انتظار داشتید مطابقت داشتند پس شما کار خود را به درستی انجام داده اید.

لینک کوتاه : https://ahmadamjadi.ir/?p=549

به اشتراک گذاشتن مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.