آموزش تغییر نام گروهی فایل ها در ویندوز


شما به راحتی می توانید یک یا چند فایل را فقط با ویندوز اکسپلورر تغییر نام دهید اما می توانید با Command Prompt یا PowerShell حتی کارهای بیشتری نیز انجام دهید. در اینجا به بررسی چند مورد از روش های تغییر نام چند فایل باهم خواهیم پرداخت.

%آموزش تغییر نام گروهی فایل ها در ویندوز

تغییر نام گروهی فایل ها در ویندوز ۱۰ با ویندوز اکسپلور

خب برای اینکه بتوانیم چند فایل را به طور همزمان و بر اساس ترتیب خاصی تغییر نام دهیم، ابتدا باید تمام فایل هایی که قصد تغییر نام آن ها را داریم انتخاب کنیم. توسط موس خود میتوانید این کار را انجام دهید. با کشیدن موس بر روی تمام آنها یا توسط کلید CRTL و یا با کلید شیفت SHIFT اینکار امکان پذیر است.

%آموزش تغییر نام گروهی فایل ها در ویندوز

پس از انتخاب فایلها برای تغییر نام فایل با کیبورد ، همزمان که فایل ها انتخاب شده اند کلید F2 (کلید میانبر تغییر نام فایل در ویندوز) را انتخاب کنید. سپس برای نام فایل را وارد کنید. این نام بر روی تمام فایل هایی که انتخاب شده اند، به ترتیب به اضافه یک عدد، اعمال میشود. برای مثال اگر ۶ فایل را انتخاب کرده باشید، اعداد ۱ تا ۶ بر روی فایلهایتان اعمال میشود.

%آموزش تغییر نام گروهی فایل ها در ویندوز

آموزش تغییر فرمت چند فایل همزمان در CMD

همانطور که مشاهده کردید، تغییر نام چند فایل به صورت همزمان در ویندوز اکسپلور امکان پذیر است اما اگر به قدرت بیشتری نیاز دارید باید از CMD یا همان Command Prompt استفاده کنید.

%آموزش تغییر نام گروهی فایل ها در ویندوز

برای تغییر نام یک فایل باید ابتدا CMD را باز کنید. این کار را میتوانید از طریق قسمت جستجوی ویندوز انجام دهید. سپس از دستور ren برای تغییر فایل استفاده کنید (دستور Rename در CMD) . برای مثال ما میخواهیم نام فایل خود را از wordfile (1) به my word file (1) تغییر دهیم. باید هر دو نام را به طور دقیق به همراه پسوند فایل درون دابل کوتیشن بنویسید.

%آموزش تغییر نام گروهی فایل ها در ویندوز

همانطور که در CMD میتوانید نام فایل ها را تغییر دهید، این کار را بر روی پسوند فایل ها نیز میتوانید انجام دهید. روند تغییر پسوند فایل ها نیز به همین صورت که گفته شد میباشد. برای مثال برای تغییر پسوند فایل باید به این صورت عمل کنید : ren *.txt *.html این دستور تمام پسوند های TXT را به HTML تغییر میدهد.

برای تغییر نام و پسوند فایل ها حتما به یک کامپیوتر نیاز ندارید. میتوانید توسط موبایل هم عمل تغییر نام چند فایل به صورت همزمان را انجام دهید.

تغییر نام گروهی فایلها در ویندوز با برنامه Bulk Rename Utility

اگر به یک روش قدرتمند برای تغییر نام چندین فایل به طور همزمان نیاز دارید ولی هنوز برای استفاده از دستورات Command Prompt آماده نیستید، می توانید به یک برنامه جانبی مراجعه کنید. پیشنهاد ما استفاده از برنامه Bulk Rename Utility میباشد که خوشبختانه به طور رایگان در دسترس کاربران ویندوز میباشد.

%آموزش تغییر نام گروهی فایل ها در ویندوز

نرم افزار را نصب و اجرا کنید. سپس از طریق قسمت بالای برنامه به آدرسی که فایل ها در آن قرار دارند بروید. سپس فایل هایی که قصد تغییر نام آنها را دارید توسط موس و کلید CRTL انتخاب کنید. Bulk Rename Utility امکانات فوق العاده زیادی را برای تغییر نام فایلهایتان در دسترس شما قرار میدهد.

توسط باکس هایی که پیش رویتان قرار دارد این امکان را دارید تا بر روی نام فایل ها تقریبا هر تغییری را بدهید. مثلا میتوانید به انتها یا ابتدای آنها عددی اضافه کنید (شماره گذاری فایل ها به ترتیب) یا پسوند یا پیشوندی را برای آنها مد نظر قرار دهید یا و بسیاری از تنظیمات دیگر. پیشنمایش نام فایل را هم در قسمت New Name (بالای صفحه) میتوانید مشاهده کنید. پس از انجام تمام تغییرات، بر روی Rename کلیک کنید.

لینک کوتاه : https://ahmadamjadi.ir/?p=456

به اشتراک گذاشتن مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.