آموزش رفع خطای Not Responding در ویندوز


ری استارت کردن ویندوز و رفع خطای Responding

اگر در حال استفاده از نرم افزاری هستید منتها با ارور Not Responding در اکسل ، ورد و.. مواجه میشوید، اولین و ابتدایی ترین راه حل میتواند Restart کردن سیستم باشد. این کار را انجام دهید و مجددا برنامه مورد نظر را باز کنید و ببینید آیا ارور Not Responding همچنان باقی است یا خیر.

اجرای برنامه ها به صورت همزمان علت ارور Not Responding در اکسل و..

%آموزش رفع خطای Not Responding در ویندوز

وقتی تعداد زیادی برنامه را به طور همزمان باز می کنید، ممکن است سخت افزار سیستم شما قابلیت تحمل همه آنها به صورت همزمان را نداشته باشد. در نتیجه، این کار می تواند منجر به درگیری سیستم شده و یک یا چند برنامه جوابگو نباشد و آنجاست که ارور Not Responding به نمایش در میاید. پس با اجرای برنامه های کمتر به صورت همزمان از این اتفاق می توانید پیشگیری بکنید.

چک کردن آنتی ویروس ویندوز برای رفع مشکل پیغام Not Responding

به گفته بعضی از کاربران، ممکن است گاهی اوقات به دلیل فعلیت های آنتی ویروس پیام Not Responding دریافت کنید. همانطور که می دانید، ابزارهای ضد ویروس گاهی اوقات می توانند در سیستم شما اختلال ایجاد کرده و باعث بروز برخی موارد خاص شوند. برای رفع این مشکل، توصیه می شود برخی از ویژگی های آنتی ویروس را غیرفعال کنید و بررسی کنید که آیا هنوز هم پیام Not Responding در برنامه مورد نظر وجود دارد یا خیر.

اگر مشکل هنوز وجود دارد، می توانید آنتی ویروس خود را به طور کامل غیرفعال کنید. در بدترین حالت، ممکن است مجبور باشید آنتی ویروس خود را به طور کامل حذف کنید تا این مشکل حل شود. البته خیالتان راحت باشد چون حتی اگر آنتی ویروس خود را حذف کنید، ویندوز ۱۰ Windows Defender را فعال کرده و از تهدیدات آنلاین محافظت می کند. اگر از بین بردن آنتی ویروس مسئله را حل کرد، ممکن است زمان مناسبی باشد که به یک آنتی ویروس متفاوت فکر کنید یا آنتی ویروس های جانبی را کنار گذاشته و فقط ویندوز دینفدر را فعال کنید.

رفع مشکل Not Responding در اکسل و.. با نصب دوباره نرم افزار مورد نظر

اگر این یک برنامه خاص است که با ارور Not Responding میشود و جایگزینی برای آن نمی توانید پیدا کنید، نصب مجدد نرم افزار را در نظر بگیرید. حتی می توانید جدیدترین نسخه از برنامه مورد نظر را دانلود و نصب کنید. برای حذف نرم افزار باید عبارت Programs and features را جستجو کرده و گزینه Programs and Features را انتخاب کنید تا به بخش حذف نرم افزار ها بروید.

%آموزش رفع خطای Not Responding در ویندوز

اگر با روش قبل حل مشکل Not Responding در ویندوز ۸٫۱ صورت نپذیرفت، شما می توانید برنامه های مشکل ساز یا نرم افزار هایی که احتمال میدهید مشکل زا باشند را به همین طریق حذف کنید و مجددا امتحان کنید.

آپدیت کردن ویندوز ۱۰ به آخرین نسخه

%آموزش رفع خطای Not Responding در ویندوز

گاهی اوقات برای رفع مشکل Not Responding در Word و سایر نرم افزارها باید ویندوز را آپدیت کنید. عبارت Windows Update را در باکس جستجو وارد و Check for updates را انتخاب کنید.

%آموزش رفع خطای Not Responding در ویندوز

حالا بر روی Download کلیک کرده تا تمام آپدیت های جدید در سیستم شما دانلود و نصب شود. ممکن است یه پروسه کمی زمانبر باشد.

چک کردن سیستم به کمک CMD

%آموزش رفع خطای Not Responding در ویندوز

ابتدا Win + X را از روی کیبورد بفشارید و سپس از لیست باز شده گزینه Command Prompt (Admin) را انتخاب بکنید.

%آموزش رفع خطای Not Responding در ویندوز

سپس دستور sfc /scannow را نوشته و بعد از آن اینتر را بزنید. فرایند اسکن ممکن است تا نیم ساعت یا حتی بیشتر به طول بیانجامد و پس از آن پیغام Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them در CMD به نمایش در میاید.

حالا باید CMD را ببینید و ویندوز را ری استارت کنید. اگر دستور بالا نتوانست مشکل را حل کند یا به هر دلیلی قادر به اجرای SFC (دستور بالا) نبودید می توانید دستور DISM را امتحان کنید.

%آموزش رفع خطای Not Responding در ویندوز

مجددا Command Prompt را به صورت ادمین (همانند دفعه قبل) اجرا کنید. حالا دستور DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth را درون آن وارد کنید و سپس اینتر را بزنید. این دستور ممکن است ۲۰ دقیقه طول بکشد. پس از اتمام مجددا بررسی کنید که آیا مشکل ارور Not Responding حل شده یا خیر.

بستن و خروج از Windows Desktop Manager

گاهی اوقات اجرای برنامه های مختلف به صورت همزمان می تواند باعث کند شدن سیستم و پایین آوردن توان سخت افزاری شود. در نتیجه به احتمال زیاد ارور Not Responding در نرم افزار های سنگین تر که سیستم از پس اجرای آنان بر نمیاید رخ میدهد. یکی از مشکل زا ترین Task ها Windows Desktop Manager است که بهتر است آن را ببندید. برای اینکار Ctrl + Shift + Esc را از کیبورد بزنید و سپس Task Manager را انتخاب کنید.

%آموزش رفع خطای Not Responding در ویندوز

حالا از سربرگ Processes گزینه Windows Desktop Manager را انتخاب و بر روی آن کلیک راست کنید و سپس End Task را بزنید. توجه داشته باشید که این راه حل موقتی بوده و پس از خاموش و روشن کردن سیستم مجددا Windows Desktop Manager شروع به کار میکند.

حل مشکل Not Responding در ورد و.. با اسکن کردن ویندوز

%آموزش رفع خطای Not Responding در ویندوز

در صورت وجود ویروس یا بدافزار ممکن است خطای Not Responding در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷ نمایش داده شود. بنابراین توسط آنتی ویروس خود کل سیستم را اسکن کنید. این اقدام شاید مدت زمان زیادی طول بکشد اما ارزش را دارد. توجه داشته باشید که متأسفانه Windows Defender ممکن است برخی ویروس را تشخیص ندهد بنابراین بهتر است که آنتی ویروس دیگری مانند Avira و Panda را امتحان کنید.

حل خطای Not Responding در ورد و سایر برنامه ها با آپدیت درایور

%آموزش رفع خطای Not Responding در ویندوز

گاهی اوقات آپدیت درایور ها می تواند باعث رفع مشکل Not Responding در Word یا هر نرم افزار دیگری شوند. برای اینکار میبایست ابتدا نرم افزار Driver Easy یا سایر نرم افزار های آپدیت درایور را دانلود و نصب کنید. آن را اجرا کرده و بر روی Scan Now کلیک کنید.

%آموزش رفع خطای Not Responding در ویندوز

سپس ببینید که کدام یک از درایور ها به آپدیت نیاز دارند. بر روی گزینه Update مربوط به هر کدام کلیک کنید. یا می توانید بر روی Update All که با رنگ سبز مشخص شده کلیک کنید تا تمام درایور ها به صورت یکجا و راحت تر آپدیت شوند. پس از اتمام آپدیت درایور ها مجددا ببینید که هنوز مشکل Not Responding در ویندوز ۸٫۱ یا ۱۰ یا ۷ وجود دارد یا خیر.

لینک کوتاه : https://ahmadamjadi.ir/?p=569

به اشتراک گذاشتن مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.