ارور ۵۰۳ چیست؟


این خطا ممکن است در اشکال و متن های مختلفی نمایش داده شود که عدد کد خطای ۵۰۳ در آن ها وجود دارد. نمونه مختلفی از این پیام ها را می توانید مشاهده کنید:

 • ۵۰۳ Service Unavailable
 • ۵۰۳ Service Temporarily Unavailable
 • Http/1.1 Service Unavailable
 • HTTP Server Error 503
 • Service Unavailable – DNS Failure
 • ۵۰۳ Error
 • HTTP 503
 • HTTP Error 503
 • Error 503 Service Unavailable

%ارور ۵۰۳ چیست؟

این خطا ممکن است در هر مرورگر و یا سیستم عاملی نمایش داده شود. البته سایت هایی که از مایکروسافت IIS استفاده کنند، اطلاعات دقیق تری از این خطا را با وجود یک پسوند بعد از عدد مانند  HTTP Error 503.2 نشان می دهند.

‎ارور ۵۰۳ چیست؟

هنگامی که کاربر درخواستی از سرور مانند باز کردن سایت را می کند، سرور باید فرآیند آن را انجام دهد. اگر به هر دلیلی قادر به تکمیل موفق فرآیند نباشد، به کاربر خطای ۵۰۳ نمایش می دهد و با پیام Service Unavailable سرویس را غیر فعال می کند تا جلوی پردازش ها گرفته شود. این پیام قصد نشان دادن در دسترس نبودن موقت سرور را دارد تا ویزیتور سایت در زمان دیگری مراجعه کند.

 

دلایل رخ دادن ارور ۵۰۳ در وبسایت

این اتفاق معمولا در زمان هایی رخ می دهد که با توجه به محدود بودن منابع سرور به دلایلی مانند بازدید کننده زیاد یا اسکریپت های سنگین رخ می دهد. البته کد های غیر بهینه، وجود باگ در کد سایت و.. نیز می تواند دلیل ایجاد آن باشد. به طور کلی می توان علت ارور ۵۰۳ را به شکل زیر دسته بندی کرد.

 • سرور در حال بروزرسانی، افزایش امنیت پایگاه داده و یا در حال بکاپ گرفتن باشد. در طول این فرآیند سرور به اینرتنت متصل نمی باشد و سایت با این ارور غیر فعال می شود.
 • سرور درخواست های زیادی داشته باشد. اگر سرور با توجه به محدودیت های مشخص شده قادر به پردازش همه اطلاعات نباشد و به عبارتی محدویت ها رد شوند، این ارور نشان داده می شود. دلایل زیادی نیز برای افزایش بار وجود دارند. دلیل عمده افزایش ترافیک و بازدید است اما ممکن است به علت بروز نکردن منابع، حملات مخرب، اسپم و برنامه ریزی اشتباه نیز رخ دهد.
 • در موارد نادر پیکر بندی سرور DNS به شکل نادرست در سمت گیرنده نیز ممکن است دلیل این اشکال باشد.

%ارور ۵۰۳ چیست؟

نحوه رفع ارور ۵۰۳ Service Temporarily Unavailable

این خطا از سمت سرور می باشد و کاربر نمی تواند نقش زیادی جهت رفع آن داشته باشد. با اینحال ممکن است مشکلاتی در رایانه شما نیز وجود داشته باشند که روش رفع آن ها را خواهیم گفت.

 

رفرش کردن صفحه سایت برای رفع خطای ۵۰۳

اولین و ساده ترین کار برای حل مشکل HTTP Error 503 ، رفرش کردن صفحه است. با زدن کلید F5 و یا نماد ریلود در کنار آدرس سایت در مرورگر، صفحه را مجدد بروزرسانی کنید. چون این ارور موقتی است ممکن است صفحه درست شود.

توجه داشته باشید که اگر این اتفاق در صفحات پرداخت بانکی رخ دهد، ریلود کردن صفحه ممکن است عملیات پرداخت را ناقص کرده و یا موجب اختلال در پرداخت شود.

ریستارت مودم و تغییر DNS برای رفع ارور ۵۰۳

ریستارت یا خاموش و روشن کردن مجدد مودم و روتر نیز می تواند خطای ۵۰۳ در اینترنت را خصوصا اگر با پیام Service Unavailable – DNS Failure باشد را رفع کند. در روش دیگری می توانید در تنظیمات اینترنت کامپیوتر، سرور DNS خود را تغییر دهید. می توانید از سرور های رایگان عمومی استفاده کنید.

%ارور ۵۰۳ چیست؟

تماس با مدیران وبسایت

همینطور که اشاره کردیم، این ارور در سمت سرور است. پس اگر با این روش ها مشکل شما حل نشد، با مدیران سایت تماس داشته باشید و این خطا را به آن ها یادآوری کنید تا آن را رفع کنند. اگر راه تماسی پیدا نکردید، می توانید از هشتگ های مشهور در این زمینه مانند #websitedown استفاده کنید تا هم نظر سایر کاربران را ببینید و هم مدیران شاید با آن رو به رو شوند.

%ارور ۵۰۳ چیست؟

مراجعه به سایت در زمان های دیگر

در وبسایت های محبوب، مراجعه بیش از حد سرور به سایت ممکن است عامل نمایش ارور ۵۰۳ باشد. کاربران با مشاهده این ارور سایت را ترک می کنند. اگر شما در زمانی دیگر به این سایت مراجعه کنید، ممکن است مشکل حل شود و درصد موفقیت شما برای بازدید از سایت افزایش یابد.

 

رفع خطای ۵۰۳ برای مدیران وبسایت

اگر شما صاحب وبسایت هستید و گزارش ارور ۵۰۳ وردپرس و.. در سایت خود را دارید، باید بدانید که به دلایل مختلفی ممکن است این ارور رخ داده باشد. ابتدا وضعیت سرور را از پشتیبانی هاستینگ و سرور خود جویا شوید تا متوجه اتفاقا رخ داده شوید. شما باید محدودیت اتصال، پهنای باند، منابع سیستم کلی، قفل های امنیتی و. را بررسی کنید. اگر وبسایت شما به طور ناگهانی محبوب شده است و ویزیتور های زیادی پیدا کرده اید، باید سرور خود را تقویت کنید.

%ارور ۵۰۳ چیست؟

در غیر اینصورت قالب، افزونه ها و موارد تغییر داده شده در وبسایت خود را مجدد بررسی کنید تا مشکل را بیابید. در این موارد مشکل معمولا پس از ارتقا قالب، افزونه و.. رخ می دهد.

لینک کوتاه : https://ahmadamjadi.ir/?p=356

به اشتراک گذاشتن مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.