تفاوت بین CPU Intel و AMD چیست؟


مقایسه تفاوت بین CPU Intel و AMD از لحاظ قیمت

اگر شما یک لپ تاپ یا کامپیوتر دسکتاپ خریداری کرده باشید شاید فکر کنید که CPU اینتل و AMD تنها گزینه هایی هستند که باید برای انتخاب بررسی کنید اما این فکر اشتباه است. محبوبیت برخی برندها باعث کمتر دیده شدن شرکت های دیگر می شود. شرکتی مانند اینتل علاوه بر تولید پردازنده های سیستمی به تولید کارت های گرافیک، آداپتورهای شبکه بیسیم، سرور و ایستگاه های کاری و بسیاری موارد دیگر می پردازد. شما حتی می توانید تراشه های اینتل را در بسیاری از گوشی های هوشمند پیدا کنید، برخی از مدل های آیفون دارای مودم اینتل هستند.

AMD برای اینکه بتواند پردازنده های خود را همه گیر کند سیاستی را اتخاذ کرد و آن هم کاهش قیمت پردازنده های خود بود. به طور مثال در حین نگارش این پست قیمت پردازنده اینتل مدل Core i7-7800X حول و حوش هفت میلیون و پانصد هزار است در حالی که پردازنده AMD مدل Ryzen 7 1700 را با قیمت حول و حوش دو میلیون و هفتصد، Ryzen 5 1400 را با قیمت یک میلیون ششصد خواهید یافت. پس اگر قیمت پردازنده برایتان مهم است پردازنده AMD را انتخاب کنید.

%تفاوت بین CPU Intel و AMD چیست؟

مقایسه پردازنده های AMD و اینتل از لحاظ تعداد هسته

یکی از سیاست های دیگری که AMD برای پیشی گرفتن از اینتل اتخاذ کرد ارائه پردازنده هایی بود که تعداد هسته و نخ بیشتری داشت. شما وقتی که پردازنده اینتل را بررسی می کنید با اصطلاحاتی مانند i3 , i5 و i7 روبرو خواهید شد. برخی از کاربران فکر می کنند که ۳، ۵، ۷ تعداد هسته های پردازنده های اینل است در حالی که این گونه نیست پردازنده های Core i3 دارای ۲ هسته هستند و پردازنده های Core i5 و Core i7 هر دو پردازنده های دو هسته ای و چهار هسته ای هستند در حالی که بالاترین مدل پردازنده های AMD Threadripper دارای ۱۶ هسته و ۳۲ نخ می باشند. خوب واضح است هر چقدر تعداد هسته ها بیشتر باشد توان پردازشی بالاتر خواهد بود اما تعداد هسته های کمتر می تواند حرارت کمتری را ایجاد کند. در زمینه کارهای Multi Tasking پردازنده های AMD بهتر عمل خواهند کرد.

%تفاوت بین CPU Intel و AMD چیست؟

مقایسه پردازنده های AMD و اینتل از لحاظ اورکلاک

علاوه بر تعداد هسته ها، اورکلاک در سرعت پردازنده تاثیرگذار است و به طور کلی باعث بهبود عملکر سیستم می شود. به طور کلی اورکلاک بر حسب هرتز بیان می شود. اگر شما به مشخصات پردازنده توجه داشته باشید عبارتی مانند ۳٫۳GHz یا مقادیر دیگر را مشاهده خواهید کرد این مقدار سرعت پردازنده را نشان می دهد. شما می توانید این سرعت را در برخی از پردازنده ها افزایش دهید به طور مثال شما فقط اورکلاک پردازنده های اینتلی که دارای حرف K هستند را می توانید تغییر دهید. به طور کلی اگر شما به پردازنده های اینتل دقت کرده باشید با علائم زیر مواجه خواهید شد:

U : پردازنده دارای قدرت کمی است و مخصوص لپ تاپ است.
Y : دارای قدرت کمی است و در نسخه های قدیمی لپ تاپ ها و تلفن های همراه استفاده می شود.
T : پردازنده ای برای سیستم های دسکتاپ
Q: پردازنده ۴ هسته ای
H: پردازنده هایی که دارای یک واحد پراشگر گرافیکی هستند.
K: این پردازنده قابلیت اورکلاک را دارد.

اما در زمینه اورکلاک هم باز هم AMD بهتر عمل کرده است و شما حتی در پردازنده هایی مانند Ryzen 3 1300X می توانید پردازنده را اورکلاک کنید.

%تفاوت بین CPU Intel و AMD چیست؟

CPU Intel و AMD برای بازی؟

چنانچه شما یک گیمر باشید حتما سوال خواهید کرد که کدام پردازنده را خریداری کنیم؟ اینتل یا AMD؟ یکی از مواردی که باعث برتری پردازنده های اینتل نسبت به پردازنده های AMD شد طراحی پردازشگر گرافیکی یکپارچه بود. درست است که AMD نسبت به اینتل دیرتر اقدام به طراحی پردازنده هایی که دارای پردازشگر گرافیکی بود کرد اما با عرضه پردازنده Ryzen 5 2400G که به تراشه گرافیکی قدرتمند وگا ۱۱ تجهیز شده بود، اینتل را شکست داد. در مقابل این شکست اینتل اعلام کرد که تا سال ۲۰۲۰ یک پردازشگر گرافیکی را برای گیمرها عرضه خواهد کرد.

%تفاوت بین CPU Intel و AMD چیست؟

اما تا آن زمان اگر شما از بازی های قدیمی استفاده خواهید کرد پردازنده های اینتل حاوی پردازشگر گرافیکی نیاز شما را برآورده می کنند. اما اگر همراه پردازنده از کارت گرافیک مستقلی مانند انویدیا استفاده می کنید پردازنده های اینتل در مقایسه با پردازنده های AMD سرعت بهتری را ارائه می دهند. اما پردازنده های Ryzen AMD از لاین های PCIe چندگانه پشتیبانی می کند که باعث می شود بتوانید از چند کارت گرافیک مستقل استفاده کنید. پس در پاسخی که در ابتدای این بخش مطرح شد باید بگویم که در زمینه تراشه هایی که حاوی پردازشگر گرافیکی هستند پردازنده های AMD بهتر هستند اما برخی از گیمرها دوست دارند با خرید کارت های گرافیک مجزا از پردازنده های اینتل استفاده کنند و این به خود شما بستگی پیدا می کند که کدام یک را انتخاب کنید.

%تفاوت بین CPU Intel و AMD چیست؟

برنده کدام است؟ CPU Intel و AMD؟

در طول کارهای روزمره با لپ تاپ یا کامپیوتر برترین پردازنده های اینتل و ای ام دی نتایج متفاوتی را تولید نخواهند کرد اما اگر به دنبال کارهای مالتی تسکینگ هستید از پردازنده های AMD استفاده کنید اما اگر به دنبال یک پردازنده مناسب برای گیم هستید می توانید با خرید کارت گرافیک مستقل از سرعت پردازنده های اینتل استفاده کنید. به طور کلی خرید پردازنده به هزینه ای که شما می خواهید صرف کنید بستگی دارد و البته آینده هنوز مشخص نیست و شاید در آینده ورق برگردد.

%تفاوت بین CPU Intel و AMD چیست؟

حالا که پردازنده خود را انتخاب کردید می توانید اقدام به خرید پردازنده کنید و آن را در سیستم خود نصب کنید.

منبع : انزل وب

برچسب های این مطلب : ,
لینک کوتاه : https://ahmadamjadi.ir/?p=421

به اشتراک گذاشتن مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.