دامنه چیست؟


نام دامین، آدرس وب سایتی است که در نوار آدرس یا url مرورگر مشاهده می‌نمایید. به عبارت ساده، اگر وب سایت شما یک خانه بود، نام دامنه شما آدرس آن خواهد بود.

%دامنه چیست؟

تعریف دقیق‌تر

اینترنت شبکه غول پیکر رایانه های متصل شده به هم از طریق شبکه جهانی کابلها است. هر کامپیوتر در این شبکه می تواند با سایر کامپیوترها ارتباط برقرار کند. برای شناسایی آنها، به هر کامپیوتر یک آدرس IP اختصاص داده شده است. این مجموعه ای از اعداد است که یک کامپیوتر خاص را در اینترنت شناسایی می کند. یک آدرس IP معمولی مانند زیر است: 66.249.66.1

به خاطر داشتن IP های این چنینی بسیار دشوار است. به همین دلیل نام دامنه اختراع شده است. اکنون برای دیدن یک وب سایت، نیازی به وارد کردن یک رشته طولانی از اعداد نیستید. در عوض، شما می توانید نام دامنه در نوار آدرس مرورگر خود نوشته و آن را همیشه به یاد داشته باشید. به عنوان مثال، wp.com.

هنگامی که نام دامنه را در مرورگر خود می نویسید چه اتفاقی می افتد؟

مرورگر شما یک درخواست را به شبکه جهانی سرورهایی که سامانهٔ نام دامنه(Domain Name System)،تشکیل شده ارسال می کند. این سرورها برای نیم سرورها(ns) مرتبط به یک دامنه جستجو می کنند و درخواست را به نیم سرورها ارسال می کنند. اتصال یک دامنه با هاست از طریق Name Server ها صورت می پذیرد.
وب سایت ها با استفاده از نیم سرورها، میتوانند از Domain Name ها به جای آی پی آدرس ها  استفاده کنند.
در واقع DNS نشان دهنده یک تکنولوژی قدرتمند اینترنت برای تبدیل نام دامنه به آدرس IP است. به عنوان مثال اگر وب سایت شما در هدیش هاست میزبانی می شود، اطلاعات نیم سرور مانند ns1.hadishhost.com وns2.hadishhost.com خواهد بود.
این نیم سرورها رایانه های مدیریت شده توسط شرکت هاستینگ شما هستند. شرکت هاستینگ شما درخواست شما را به رایانه ای، جایی که وب سایت شما ذخیره شده است ارسال می کند.

این رایانه ها وب سرور نامیده میشوند. وب سرورها دارای یک نرم افزار خاص نصب شده مانند آپاچی هستند. وب سرور در حال حاضر وب سایت درخواست شده را دریافت می کند و آن را به مرورگر ارسال می کند.

تفاوت نام دامین با میزبانی وب

اگر نام دامین، آدرس وب سایت شما است پس میزبانی وب(هاست) خانه ای که وب سایت شما در آنجا زندگی میکند. این کامپیوتر واقعی است  جایی که فایل های وب سایت شما ذخیره می شوند. این سرور ها به عنوان یک سرویس توسط شرکت های میزبانی ارائه می شوند. برای ایجاد یک وب سایت به هر دوی آنها(نام دامنه و هاستینگ) نیاز دارید. آنها دو سرویس جداگانه هستند و میتوانید آنها را از شرکت های مختلف خریداری کنید.

  آموزش بک آپ گیری از وردپرس با Backup Buddy

اگر از دو شرکت جداگانه خرید کردید، شما فقط نیاز دارید تنظیمات نام دامین خود را ویرایش کنید و اطلاعات نیم سرور(ns) ارائه شده توسط شرکت میزبانی خود را در پنل کاربری دامنه خود در بخش مدیریت دامنه> تنظیمات dns وارد نمایید.

نحوه انتخاب نام دامنه برای وب سایت

همانطور که در بالا اشاره کردم نام دامنه، نام وب سایت شما است، نام دامنه پسوندهای مختلفی دارد، محبوب ترین آنها، پسوند com. است، پسوندهای دیگری نظیر org ،.net ،.tv ،.info ،.io وجود دارد. همچنین نام های دامنه ویژه کشور وجود دارد که با کد پسوند کشورها مانند .uk برای انگلستان، .de برای آلمان، .in برای هند پایان می یابد. توصیه میکنم از پسوند .com استفاده کنید بسیاری از سایت های همه منظوره و تجاری از پسوند .com استفاده میکنند.

نحوه خریداری نام دامنه

شما می توانید دامنه را از بسیاری از شرکت ها خریداری کنید.

لینک کوتاه : https://ahmadamjadi.ir/?p=160

به اشتراک گذاشتن مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.