شماره تلفن مجازی چیست؟


این شماره تلفن در واقع به دستگاه یا خط تلفن خاصی متصل نیست. در گذشته داشتن یک شماره تلفن به معنی اختصاص یک خط تلفن به شما بود که این خط تلفن از طریق سیم کشی های صورت گرفته به صورت فیزیکی به ایستگاه تامین کننده خدمات تلفن متصل می شد. هر تماسی که با این شماره گرفته می شد ابتدا به این ایستگاه هدایت شده و سپس به مقصد اصلی خود فرستاده می شد.

اما شماره مجازی با حذف این ابزار فیزیکی که طبیعتا به دنبال خود محدودیت هایی را نیز به  همراه داشتند به شما اجازه کنترل بیشتر و در نتیجه انعطاف پذیری بیشتر در دریافت انواع تماس های تلفنی را می دهد. شماره تلفن مجازی را با نام Cloud phone systems به معنای سیستم های تلفن ابری است نیز می شناسند. این شماره ها باید مستقیما از تولیدکنندگان آن ها خریداری شده و قابل مدیریت از طریق پرتال در وب هستنند. شما به عنوان استفاده کنندگان از این شماره می توانید مقصد اصلی آن را مشخص کرده و در صورت نیاز به صورت لحظه ای و بلادرنگ به تغییر آن نیز بپردازید.

مزایای شماره مجازی

از جمله مزایای استفاده از این شماره تلفن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم نیاز به سخت افزار: سیستم های ابری همواره راهی موثر و کم هزینه برای استفاده در کاربردهای مختلف هستند و شماره مجازی هم که به نوعی یک سرویس خدمت ابری است از این قاعده مستثنی نیست. این هزینه کم بیش از همه به دلیل عدم نیاز این خدمات به سخت افزار برای راه اندازی آن ها می باشد.

راه اندازی آسان: در ادامه به شیوه راه اندازی این سرویس که به سادگی صورت خواهد پذیرفت خواهیم پرداخت.

مزایای ارتباطی: قابلیت های بسیاری از جمله IVR، ضبط تماس، انتقال تماس و نیز VoIP از جمله ویژگی هایی هستند که از طریق این شماره ها قابل دسترسی خواهند بود.

%شماره تلفن مجازی چیست؟

دسترسی: ایده اصلی پشت استفاده از شماره های مجازی همین مورد است که بتوان به صورت بی سیم و از سرتاسر جهان با اشخاص مورد نظر خود به ارتباط پرداخت.

کاربرد شماره مجازی

شماره مجازی را می توان در مقاصد گوناگونی به کار گرفت. از جمله این کاربردها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کسب و کار: از این شماره تلفن ها بیش از همه در کسب و کارهای تجاری استفاده می شود. بدین منظور با استفاده از شماره مجازی اقدام به ایجاد یک مرکز تماس می شود. این مرکز تماس در واقع ایستگاه های کاری مختلف در سرتاسر جهان را به صورت مجازی در یک مکان متمرکز می کند. همچنین اگر مشتریان یک کسب و کتار در شهرهای مختلفی پراکنده باشند با استفاده از این شماره ها به شیوه راحت تری می توان با آن ها به ارتباط پرداخت.

استفاده شخصی: افرادی که زیاد اهل سفر هستند می توانند از این شماره ها برای برقراری تماس ، ارتباط با دیگران در تلگرام ، واتس اپ ، توتیر و.. در نقاط مختلف دنیا استفاده کنند.

بازاریابی: برخی از شرکت ها به دلایلی از شماره های مجازی به عنوان یک کانال توزیع متفاوت به کار می گیرند از آن طریق به ارائه و تبلیغ محصولات و خدمات خود می پردازند.

ارائه خدمات مجازی: یکی دیگر از موارد کاربرد این شماره ها را می توان برای شرکت های کاملا مجازی دانست. این شرکت ها می توانند با دریافت شماره مجازی بدون سیم کارت به ارتباط با مشتریان و کارمندان خود در سراسر جهان بپردازند.

شیوه به دست آوردن شماره مجازی

این کار در صورت دسترسی داشتن به یک تامین کننده معتبر شماره های مجازی بسیار آسان و بدون دردسر خواهد بود. برای داشتن یک شماره مجازی باید مراحل زیر را طی کنید:

۱- به سایت ساخت شماره مجازی شرکت مورد نظر خود بروید. از جمله سرویس دهنده هایی که به ارائه شماره مجازی می پردارند می توان به Google Voice یا MightyCall اشاره کرد که البته استفاده از خدمات این سایت ها ممکن است در کشورمان با محدودیت هایی مواجه باشد.

۲- در ادامه به ایجاد حساب کاربری در سایت مورد نظر پرداخته و کشور مورد نظر خود را نیز انتخاب کنید.

۳- با توجه به کشوری که پیش از این انتخاب کرده اید به شما یک شماره مجازی رایگان یا پولی اختصاص داده خواهد شد.

۴- حالا می توانیداز این شماره در کامپیوتر شخصی، لپ تاپ یا گوشی همراه خود استفاده کنید.

 

شماره مجازی چقدر امنیت دارد؟

هیچ کس نمی تواند ادعا کند که هر کدام از سیستم های ارتباطی از امنیت صد در صدی برخوردارند. با این حال این قضیه بیش از همه به نحوه استفاده شما از این تکنولوژی بستگی دارد. نکته ای که در باره شماره مجازی وجود دارد این است که ردیابی و احراز هویت دارنده این شماره مشکل است. زیرا شیوه کار ان بدین صورت است که هر شخصی ممکن است فقط یک بار از یک شماره مجازی استفاده کند.

با این حال برخی شرکت های ارائه دهنده اکانت مجازی رایگان و پولی، اطلاعات مشتریان را در پایگاه های داده خود ذخیره می کنند تا از این طریق در صورت لزوم بتوانند به شناسایی آن ها بپردازند. شاید این نکته موجب نگرانی شما شود. اما باید گفت موارد استفاده از این اطلاعات به مواقعی بر می گردد که عمل مجرمانه ای از طریق این شماره های مجازی صورت گرفته باشد و طبیعتا ثبت اطلاعات مشتریان جهت بازدارندگی آن ها از سوء استفاده از این سرویس تا حدودی لازم است.

%شماره تلفن مجازی چیست؟

از طرف دیگر در مقایسه با خطوط تلفنی که در حال حاضر از آن ها استفاده می کنیم باید گفت که دقیقا به خاطر همین مشکل بودن ردیابی، شماره های مجازی از امنیت بسیار بیشتری برخوردارند. البته همه این ها تا حدود زیادی به سرویس دهنده ای که برای به دست آوردن شماره مجازی از طریق آن اقدام می کنید بستگی خواهد داشت.

قبلا به بررسی روش های مخفی کردن و عدم نمایش شماره تلفن در تلگرام ، موبوگرام نیز در انزل وب پرداخته شده است.

طریقه ردیابی شماره مجازی

فرض کنید از شخصی تماسی با استفاده از این شماره های مجازی دریافت نموده اید. چند روز بعد با همین شماره تماس می گیرید. اما یا به شبکه متصل نمی شوید یا شخصی دیگر پاسخ شما را می دهد! شیوه کار شماره های مجازی به همین شکل است و همانطور که پیش از این اشاره کردیم این شماره ها به راحتی قابل انتقال به شخص یا شرکتی دیگر هستند. بنابراین با این اوصاف می توان گفت که هک شماره مجازی و ردیابی این شماره ها هر چند کار غیر ممکنی نیست ولی بسیار سخت و زمان بر خواهد بود.

در بسیاری از کشورها در صورت وقوع جرم ، ردیابی این شماره ها نیازمند طی کردن مراحلی قانونی و حتی اجازه گرفتن از دادگاه می باشد. معمولا ردگیری این شماره ها از طریق ارائه دهنگان خدمات اینترنتی یا همان ISP صورت می گیرد که البته همانطور که گفته شد برای گرفتن اطلاعات در این زمینه باید به صورت قانونی وارد عمل شد که طبیعتا کار بسیار پر زحمت، زمان و هزینه بری برای شما خواهد بود.

لینک کوتاه : https://ahmadamjadi.ir/?p=489

به اشتراک گذاشتن مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.