مک آدرس چیست؟


مخفف عبارت Media Access Control Address می باشد. آدرس کنترل دسترسی رسانه (MAC) به شکل یک کد منحصر به فرد ۴۸ بیتی و سخت افزاری است. این آدرس برای هر دستگاهی که کارت شبکه داشته باشد و یه شبکه و اینترنت وصل شود، ثبت می شود. سخت افزاری بودن این آدرس به این معنی است که در زمان تولید دستگاه، این آدرس در کارت شبکه یا Network Interface Card تعبیه می شود. پس می توان آدرس فیزیکی یک دستگاه در شبکه معرفی کرد.

%مک آدرس چیست؟

در استاندارد IEEE 802 لایه Data Link به دو زیر لایه تقسیم می شود:

  • Logical Link Control(LLC) Sublayer
  • Media Access Control(MAC) Sublayer

توسط زیر لایه Media Access Control (MAC) sublayer از لایه Data-Link استفاده می شود. این آدرس کاملا منحصر به فرد و میلیون ها دستگاهی که در شبکه قرار دارند، قابلیت شناسایی شدن را از روی این آدرس را دارند.

%مک آدرس چیست؟

 

فرمت ساخت مک آدرس وای فای و..

شناسه MAC یک شماره ۱۲ عددی هگزادسیمال است که در ۶ جفت تقسیم بندی شده اند. در این شماره ۶ رقم اول (از سمت چپ) نشان دهنده سازنده است. این قسمت مانند ۰۰:۴۰:۹۶ نشان داده می شود. این بخش به نام OUI (Organizational Unique Identifier) هم نامیده می شود. کمیته ثبت نام IEEE این کد ها را فروشندگان ثبت شده خود اختصاص می دهد. به طور مثال کد سازنده های زیر را می توانید مشاهده کنید:

  • Cisco: CC:46:D6
  • Google, Inc.: 3C:5A:B4
  • Hewlett Packard: 3C:D9:2B
  • HUAWEI TECHNOLOGIES CO.,LTD: 00:9A:CD

۶ رقم دوم و سمت راست هم نشان دهنده Network Interface Controller هستند. این قسمت UAA نامیده می شود که توسط سازنده تعیین شده است. با ۴۸ بیت آدرس مک، می توان بیش از ۲۸۱ هزار میلیارد (۲۸۱۴۷۴۹۷۶۷۱۰۶۵۶) کد منحصر به فرد تنظیم کرد که برای تعداد دستگاه های مورد نیاز با توجه به جمعیت فعلی و احتمالا در آینده هم کافی است.

%مک آدرس چیست؟

قابل ذکر است که مک آدرس به صورت هگزادسیمال نشان داده می شود. اما می توان MAC address را به فرمت های زیر هم نشان داد.

  • MM:MM:MM:SS:SS:SS
  • MM-MM-MM-SS-SS-SS
  • MMM.MMM.SSS.SSS

 

کاربرد های آدرس مک گوشی ، مودم وای فای و..

اما چه کاربردی هایی دارد؟ از آنجایی که این آدرس ثابت است، برای شناسایی دقیق دستگاه در شبکه کاربرد زیادی دارد. سرور های DHCP هم از طریق این آدرس دستگاه را شناسایی می کنند. همچنین سویچ های شبکه با استفاده از آدرس های مک فعالیت می کنند. با استفاده از این آدرس منحصر به فرد، می توان افراد متصل به شبکه را مدیریت کرد.

پیدا کردن در گوشی، کامپیوتر و..

برای پیدا کردن در ویندوز کافی است تا در سرچ استارت CMD را تایپ کرده و Command Prompt را باز کنید. سپس دستور ipconfig /all را تایپ و اینتر کنید. در نتایج مشاهده شده، در قسمت Physical Address می توانید مشاهده کنید.

%مک آدرس چیست؟

برای پیدا کردن مک آدرس در مک هم System Preferences را از منوی اپل باز کنید. روی Network کلیک کنید. حال مودم متصل را انتخاب کرده و روی Advanced کلیک کنید. در پنجره باز شده به تب Hardware بروید. MAC Address خود را در این قسمت خواهید دید.

%مک آدرس چیست؟

برای پیدا کردن مک آدرس در آیفون به تنظیمات رفته و وارد بخش General شوید. سپس About را باز کرده و آدرس مک خود را در بخش WiFi Address خواهید دید.
%مک آدرس چیست؟

برای پیدا کردن مک آدرس در اندروید هم به تنظیمات رفته و روی About تاچ کنید. در قسمت Status می توانید آدرس مک را ببینید.

%مک آدرس چیست؟

در سایر دستگاه ها هم این کد در برچسب روی محصول، جعبه و بدنه ذکر می شود.

روش تغییر دادن آدرس مک، هک از طریق مک آدرس

به صورت کلی نمی توان مک آدرس وای فای و.. را تغییر داد. زیرا این آدرس در زمان تولید، برای دستگاه تعریف شده است. البته در برخی از موارد با استفاده از تکنیک های مختلف می توان این فرآیند را به صورت موقت، مجازی یا سخت افزاری انجام داد.

در پایان اگر مهمان دارید و می خواهید حجم و سرعت اینترنت خود را برای مهمانان کنترل کنید، می توانید این کار را با کمک آدرس مک انجام دهید.

لینک کوتاه : https://ahmadamjadi.ir/?p=429

به اشتراک گذاشتن مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.