وب سرور چیست؟


وب سرور برای میزبانی و نمایش وبسایت ها، بازی، ذخیره سازی، FTP، ایمیل و.. کاربرد دارد و می تواند در دسته سخت افزار یا نرم افزار قرار گیرد و یا شامل هر دو آن ها شود.

%وب سرور چیست؟

  • در بخش سخت افزاری، Web Server یک کامپیوتر است که نرم افزار وب سرور و اطلاعات مربوط به سایت مانند مانند اسناد HTML، تصاویر، CSS Stylesheets و فایل های JavaScript را در خود نگه می دارد. این کامپیوتر به اینترنت متصل است و از تبادل اطلاعات فیزیکی با سایر دستگاه های متصل به وب پشتیبانی می کند.
  • در بخش نرم افزاری، وب سرور یک نرم افزار است که شامل چندین بخش است و کنترل چگونگی دسترسی کاربران وب به فایل های داخل هاست و HTTP server را در دست دارد. HTTP server قسمتی از نرم افزار است که با URL و پروتکل HTTP کار می کند. این یعنی می توان از طرق نام دامنه، به محتوا دسترسی داشت. در اکثر موارد هنگامی که از وب سرور نام برده می شود، اشاره به نرم افزار می شود.

%وب سرور چیست؟

در ابتدایی ترین سطح، هر بار که یک مرورگر نیاز به یک فایل داشته باشد که در یک وب سرور میزبانی می شود، مرورگر از طریق HTTP درخواست دریافت فایل ها را به وب سرور می دهد. زمانی که درخواست به Web Server می رسد، HTTP server درخواست را می پذیرد و فایل های خواسته شده را در حافظه ذخیره سازی خود پیدا می کند و در صورت نیاز پردازش هم می کند.

پس از پیدا شدن فایل، آن ها را به عنوان پاسخ درخواست به مرورگر ارسال می کند. (در صورتی که فایل مورد نظر در آدرس درخواستی پیدا نشود، ارور ۴۰۴ نمایش داده می شود)

%وب سرور چیست؟

 

انواع وب سرور ها

برای استفاده از بهترین وب سرور برای انتشار یک وبسایت، شما نیاز به یک وب سروری دارید که می تواند در دو نوع ایستا (Static) یا پویا (Dynamic) باشد.

  • وب سرور Static شامل کامپیوتر سرور (سخت افزاری) و HTTP server (نرم افزاری) است. این مدل به این دلیل استاتیک نامیده می شود زیرا فایل های سرور فایل های ذخیره شده را همانطور که هست به مرورگر می فرستد.
  • وب سرور Dynamic خود از یک وب سرور Static تشکیل شده است که به همراه آن نرم افزار های اضافی هم دارد. این مدل به این دلیل داینامیک نامیده می شود چون سرور قبل از فرستادن فایل ها ذخیره شده به مرورگر شما، آن ها را با نرم افزار های موجود به روز می کند.

%وب سرور چیست؟

روش کارکرد سیستم ایستا که مشخص است اما برای پویا به عنوان مثال برای تولید یک صفحه وب نهایی که در مرورگر مشاهده می کنید، برنامه سرور ممکن است قالب HTML را با محتویات یک پایگاه داده پر کند. سایت هایی مانند MDN یا Wikipedia دارای هزاران صفحه وب هستند.

همه این صفحات اسناد HTML واقعی نیستند بلکه فقط از چند قالب ساده HTML در کنار یک دیتابیس عظیم استفاده می شود تا در مواقع لازم قسمتی هایی از دیتابیس در یک قالب قرار گرفته و به شما نمایش داده شود. این روش باعث ارائه ساده تر و سریعتر محتوا می شود.

 

بهترین وب سرور چیست؟

مدیران سرور و سایت باید از برنامه وب سرور (نرم افزار) برای ارائه سرویس های خود استفاده کنند. در این میان تولید کننده های مختلفی وجود دارند. از وب سرورهای معروف می توان Apache، IIS، Nginx، GWS، Lighttpd، LiteSpeed و.. را نام برد که مختصرا آن ها را معرفی می کنیم.

%وب سرور چیست؟

  • Apache HTTP Server:  آپاچی محبوب ترین جهان است. این نرم افزار به صورت منبع باز است و توسط بنیاد نرم افزار Apache توسعه یافته است. تقریبا در تمام سیستم عامل های Linux, UNIX, Windows, FreeBSD, Mac OS X  و.. قابل راه اندازی است.
  • Nginx:  Nginx رایگان، متن باز و کارامد است. این سرویس مصرف منابع کم در کنار بازدهی بالایی دارد که آن بعد از Apache محبوب ترین وب سرور کرده است.
  • Internet Information Services (IIS): IIS محصولی از مایکروسافت است که کارایی بالایی دارد و روی اکثر سیستم عامل های ویندوز نصب می شود. مدیریت این برنامه نسبتا آسان است.
  • GWS: برنامه Google Web Server رایگان است و همانطور که از نامش پیدا است، توسط گوگل طراحی شده است و به طور انحصاری در اکوسیستم گوگل برای میزبانی وب استفاده می شود.
  • LiteSpeed Web Server: لایت اسپید در سال ۲۰۰۳ انتشار اولیه داشت. با توسعه های LiteSpeed Technologies این نرم افزار رشد زیادی داشته است.
  • Sun Java System Web Server: برای وبسایت های متوسط و بزرگ مناسب است. در سیستم عامل مختلف نصب می شود و از JSP, Java Servlets, PHP, Perl, Python و Ruby on Rails, ASP and Coldfusion و.. هم پشتیبانی کامل دارد.
لینک کوتاه : https://ahmadamjadi.ir/?p=98

به اشتراک گذاشتن مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.