پوشه Temp ویندوز چیست؟


در تمامی نسخه های ویندوز و در همه آن ها، پوشه ای به نام Temp وجود دارد اما کاربرد پوشه Temp چیست؟ این پوشه برای نگه داری فایل های موقتی ساخته شده است که برنامه ها برای انجام فرآیند خود به آن در ویندوز نیاز دارد. به طور مثال شما اقدام به نصب یک برنامه می کنید و یا در حال اجرای یک برنامه، ساخت پروژه و یا تبدیل فایل های مختلف هستید. در این زمان برنامه فایل هایی را برای انجام صحیح این کار ها در این فولدر می سازد که پس از اتمام کار به آن ها نیازی ندارد و باید آن ها را از این پوشه حذف کند.

%پوشه Temp ویندوز چیست؟

ولی با این حال ممکن است گاهی برنامه به دلایلی این کار را انجام ندهد و از آنجا که این فایل ها به صورت خودکار توسط ویندوز به دلیل عدم تشخیص لازم بودن یا نبودن برای برنامه حذف نمی شوند، بعد از گذشت مدت زمانی در حدود چند سال، تعداد و حجم این پوشه زیاد می شود. در نتیجه فضای هارد شما در درایو ویندوز کاهش می یابد. از دلایلی که برنامه ها ممکن است فایل های موقتی خود را حذف نکنند، می تواند به این مورد اشاره کرد که به طور مثال برنامه ای در حال تبدیل یک فایل است و فایل های موقتی حجیمی ایجاد می کند. اما ناگهان ویندوز هنگ می کند و عملیات ناموفق قطع می شود. این گونه ممکن است این فایل ها در حافظه شما دست نخورده باقی بمانند.

 

محل ذخیره فایل های Temp

فایل های موقت در ویندوز معمولا در دو مکان یافت می شوند:

  • %systemdrive%\Windows\Temp
  • %userprofile%\AppData\Local\Temp

اگر به درایو ویندوز خود بروید و پوشه C:\Windows\Temp را باز کنید، ابتدا با پیامی رو به رو می شود که دسترسی به این پوشه را بدون تایید پیام نمی دهد. بیشتر محتویات این فولدر فایل های .tmp, .temp و .txt هستند. پوشه دیگر معمولا در C:\Users\username\AppData\Local\Temp قرار دارد. پوشه اولی مربوط به فایل های موقت خود ویندوز است اما فولدر دومی مربوط به برنامه های نصب شده می باشند.

%پوشه Temp ویندوز چیست؟

 

نحوه حذف کردن فایل های فولدر Temp در ویندوز

برای حذف کردن پیشنهاد می شود فایل های موقت برنامه ها را حذف کنید و نیازی به پاک کردن فایل های ویندوز نیست. شما باید ابتدا به آدرس C:\Users\username\AppData بروید و یا برای راه میانبر، در ویندوز ۷ ، ۸ و ۱۰ پس از زدن دکمه Start برای پاک کردن Temp استارت را باز کنید و در کادر جستجو عبارت %temp% را وارد و اینتر کنید.

%پوشه Temp ویندوز چیست؟

جهت پاک کردن Temp ویندوز ۸ نیز می توانید روی صفحه استارت با عملیات مشابه در قسمت سرچ عبارت %temp% را سرچ کنید.

%پوشه Temp ویندوز چیست؟

اگر از کاربران ویندوز ۱۰ هستید، برای پاک کردن Temp ویندوز ۱۰ همانند دیگر نسخه های ویندوز، عبارت %temp% را در قسمت سرچ بنویسید.

%پوشه Temp ویندوز چیست؟

البته در نظر داشته باشید که می توانید با زدن کلید های Win+R و تایپ عبارت %temp% و اینتر آن، در هر ویندوزی به این پوشه منتقل شوید.

%پوشه Temp ویندوز چیست؟

سپس برای پاکسازی پوشه Temp می توانید محتویات این پوشه را به صورت کامل انتخاب کنید (زدن کلید های Ctrl+A) و آن ها را حذف کنید. البته ممکن است چند فایل به دلیل در حال اجرا بودن حذف نشوند که میتوانید از روش رفع پیغام خطا Cannot Delete و Access Denied فایل و پوشه ها استفاده کنید. همچنین می توانید از نرم افزار هایی به عنوان نرم افزار پاک کردن Temp ویندوز ۷ و.. نیز استفاده کنید.

 

تغییر محل پوشه Temp

اگر به هر دلیلی بعد از پاک کردن فایلهای اضافی ویندوز ۱۰ بخواهید، می توانید محل این پوشه را تغییر دهید. برای انجام این کار روی My Computer یا This PC راست کلیک کرده و گزینه Properties را بزنید.

%پوشه Temp ویندوز چیست؟

در سمت راست روی Advanced System Settings کلیک کرده و گزینه Environment Variables را انتخاب کنید.

%پوشه Temp ویندوز چیست؟

سپس می توانید محل جدیدی را برای این پوشه تعیین کنید.

%پوشه Temp ویندوز چیست؟

لینک کوتاه : https://ahmadamjadi.ir/?p=295

به اشتراک گذاشتن مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.