پوشه Thumbnails اندروید چیست؟


هر چیز کوچکی به اندازه یک ناخن را می توان معادل و معنی فارسی thumbnails دانست. در این پوشه نسخه ای کوچکتر از همه تصاویر موجود در گوشی شما ذخیره می شود. این تصاویر می تواند عکس های خود شما، تصاویر دانلود شده، تصاویر مخاطبین شما یا تصاویری که در شبکه های اجتماعی استفاده کرده اید باشد.

این پوشه به گوشی و اپلیکیشن های آن کمک می کند تا تصاویر مورد نظر خود را سریع تر بارگذاری نمایند. این پوشه معمولا در پوشه دیگری به نام DCIM ذخیره می شود و مسیر دسترسی آن معمولا به شکل زیر  است:

  • /storage/emmc/DCIM/.thumbnails (در صورت استفاده از حافظه گوشی)
  • /storage/sdcard0/DCIM/.thumbnails (در صورت موجود بودن کارت حافظه در گوشی)

اما DCIM چیست؟ می توان گفت که DCIM نامی استاندارد برای برای پوشه هایی است که مسئول نگهداری عکس ها هستند. این استاندارد تقریبا در هر ابزاری چه یک گوشی هوشمند باشد و چه یک دوربین؛ وجود دارد.

این نام اختصاری برای “digital camera IMages” به معنای تصاویر دوربین دیجیتال می باشد. به یک نکته دیگر در گوشی های اندروید توجه داشته باشید. اینکه وقتی نام یک پوشه با نقطه (.) شروع می شود به معنای این است که آن در واقع یک پوشه مخفی می باشد.

پاک کردن پوشه thumbnails اندروید

۱- پوشه مدیریت فایل های گوشی اندروید خود را باز کنید.

۲- از این مطمئن شوید که فایل های سیستمی هم نمایش داده می شوند. ضمنا هیچ فایل مخفی هم در این پوشه نباید وجود داشته باشد. جهت اطمینان از این موضوع می توانید به این مسیر بروید: Menu > Settings > Show Hidden Files (ممکن است این مسیر در گوشی های مختلف کمی متفاوت باشد).

%پوشه Thumbnails اندروید چیست؟

۳- به این مسیر بروید: \mnt\sdcard\DCIM\ .thumbnails.

۴- در این مرحله به پاک کردن پوشه thumbnails اندروید بپردازید.

%پوشه Thumbnails اندروید چیست؟

جلوگیری از ایجاد پوشه thumbnails.

تا اینجا موفق به پاک کردن thumbnails شده ایم. اما از آنجا که این پوشه یک فایل سیستمی است مجددا توسط اندروید ایجاد خواهد شد. بنابراین برای اینکه اندروید را از ایجاد مجدد این پوشه بر حذر داریم مجبوریم از شیوه ای عجیب استفاده کنیم و آن گول زدن اندروید است! در واقع ما با ایجاد یک فایل متنی و انتقال آن به پوشه thumbnails موفق به انجام این کار خواهیم شد. در ادامه شیوه انجام این کار را توضیح می دهیم:

۱- پوشه ای دقیقا همنام با پوشه thumbnails در گوشی خودتان ایجاد کنید (نام این پوشه در هر گوشی اندروید می تواند متفاوت باشد. بنابراین به این نکته دقت نمایید).

%پوشه Thumbnails اندروید چیست؟

۲- یک اپلیکیشن واژه پرداز یا ویرایشگر متن را بر روی گوشی خود باز کنید.

۳- آن را در پوشه thumbnails همنام با خود پوشه ذخیره نمایید. مثلا اگر نام پوشه شما “thumbdata3–1967290299.” باشد این فایل متنی را دقیقا به همین نام ذخیره کنید. البته با توجه به نوع ویرایشگر متنی که از آن استفاده میکنید ممکن است اجازه گذاشتن نقطه در ابتدای اسم فایل را نداشته باشید. برای حل این مشکل به مراحل بعد توجه کنید.

۴- از ویرایشگر متن خارج شده و وارد پوشه مدیریت فایل های خود شوید (بهتر است از فایل منیجرهای قدرتمند اندروید استفاده کنید). این فایل منیجر توانایی تغییر نام پسوندهای فایل و نیز دسترسی به فایل های مخفی را دارد.

۵-  حالا به مسیر \DCIM\ .thumbnails بروید. اگر پوشه thumbnails در اینجا وجود دشته باشد که توسط خود شما ایجاد نشده باشد آن را مجددا پاک کنید.

۶- به مسیر پوشه  \DCIM برگردید و روی فایلی که خودتان ایجاد کرده اید لمس کنید تا منوی مربوط به آن ظاهر شود.

%پوشه Thumbnails اندروید چیست؟

۷- از این منو گزینه Rename را انتخاب کنید و این بار نام را همراه با نقطه وارد کنید. همچنین پسوند “.txt” را پاک کنید.

%پوشه Thumbnails اندروید چیست؟

۸- حالا OK یا Rename را انتخاب کنید تا فایل با همین نام ذخیره شود.

۹- این بار با لمس این فایل متنی از منو گزینه Move یا Cut را انتخاب کنید.

۱۰- وارد پوشه thumbnails. شده و Paste را انتخاب کنید.

به همین راحتی اندروید را از اشغال کردن بی مورد فضای گوشی خود منع می کنید.

حل مشکل خالی بودن پوشه DCIM

این مشکل وقتی به وجود می آید که گوشی خود را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل نموده اید. در این حالت این پوشه خالی است ولی همچنان فضای اشغال شده گوشی شما نشان دهنده این است که عکس ها پاک نشده اند. برای حل این مشکل:

۱- ابتدا هم کارت حافظه و هم حافظه گوشی را بررسی کنید. شاید این پوشه در یکی از این دو قرار گرفته باشد.

۲- حافظه کش کارت حافظه و حافظه داخلی گوشی را از طریق تنظیمات پاک کنید. برای این کار می توانید طبق مراحل زیر پیش بروید:

ابتدا به مسیر  Settings و سپس Apps رفته و سه نقطه گوشه بالای صفحه را لمس کنید. حالا گزینه Show system apps را انتخاب کنید. در این مرحله یکی از دو گزینه External Storage یا Media storage را می توانید انتخاب کنید.

%پوشه Thumbnails اندروید چیست؟

حالا گزینه های Clear data و Clear cache را لمس کنید.

%پوشه Thumbnails اندروید چیست؟

لینک کوتاه : https://ahmadamjadi.ir/?p=362

به اشتراک گذاشتن مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.