GPU چیست؟


GPU یا واحد پردازش گرافیکی چیست؟

GPU مخفف Graphics Processing Unit و به معنای واحد پردازش گرافیکی می باشد. مسئولیت اصلی این واحد تضمین نمایش محتویات و ارئه روی صفحه نمایش می باشد. به طور کلی رابط کاربر، برنامه، صفحات وب و البته بازی ها توسط این قسمت به شما نمایش داده می شوند. گیمر ها حساسیت بیشتری روی GPU دارند اما در زمینه های تجاری نیز استفاده از یک GPU قدرتمند موضوع مهمی محسوب می شود.

%GPU چیست؟

GPU چه کاری انجام می دهد؟

GPU اصطلاحی است که در سال ۱۹۹۰ توسط سازنده چیپ های Nvidia ابداع شد. به طور خلاصه GPU در رایانه شما کارهای رندر کردن اشیا مانند محیط دسکتاپ تا اجرای بازی های سنگین را بر عهده دارد. البته درون CPU یا پردازنده ها نیز GPU ضعیفی برای کارهای محدود مانند نمایش دسکتاپ و.. قرار داده می شود و برای کارهای سنگین تر مانند بازی از یک پردازنده گرافیک قوی و جداگانه استفاده می شود.

%GPU چیست؟

وظیفه کارت گرافیک و موارد استفاده از GPU

GPU های اغلب برای افزایش کیفیت و اجرای بازی های دیجیتال و همینطور برنامه های قدرتمند مانند اتوکد، ویرایش ویدیو و.. اشاره کرد. هر شخصی بسته به هزینه و مواردی که نیاز دارد، می تواند GPU قدرتمند بسته به نیاز خود انتخاب کند. اکثر کامپیوتر ها در مادربرد خود یک اسلات برای قرار دادن GPU دارند. لپ تاپ ها نیز از نمونه های کوچکتر استفاده می کنند. همینطور قابل ذکر است که GPU در اکثر دستگاه های هوشمند مانند رایانه، موبایل و.. وجود دارد.

%GPU چیست؟

 

بررسی تفاوت بین GPU و CPU

CPU مخفف Central Processing Unit و به معنای واحد پردازش مرکزی است و همانطور که اشاره کردیم، GPU مخفف Graphics Processing Unit می باشد. به طور کلی هر دو پردازنده هستند که از مدارات مجتمع و ترانزیستور های اختصاص یافته به محاسبات ریاضی دودویی ساخته شده اند.

%GPU چیست؟

پردازنده مرکزی یا سی پی یو، کارهای اصلی مانند خواندن، رمزگشایی، پردازش و نوشتن را انجام می دهد و به نوعی مغز رایانه می باشد. در سوی دیگر میدان، پردازنده گرافیک وجود دارد که تکمیل کننده کار CPU و نمایش اطلاعات خروجی روی صفحه می باشد. خود GPU از پردازنده های بسیاری تشکیل شده است که محاسبات زیادی برای پردازش پیکسل و سایه و.. انجام می دهند.

%GPU چیست؟

به طور عمده می توان تفاوت این دو پردازنده را در کارهایی که انجام می دهند عنوان کرد. پردازنده های گرافیک از GRAM، RAMDAC و VRAM نیز استفاده می کنند. همچنین رایانه ها بدون CPU قابل استفاده نیستند در صورتی که در نبود GPU نیز می توانید از کامپیوتر استفاده کنید و در نمایش داده های معمولی و دو بعدی مشکلی نخواهید داشت که البته این موضوع به پردازنده و مادربرد نیز بستگی دارد.

منبع : انزل وب

برچسب های این مطلب :
لینک کوتاه : http://bit.ly/38ki2oh

به اشتراک گذاشتن مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.